High school football scores for Nov. 15-17 - Dallas News | myFOXdfw.com

High school football scores for Nov. 15-17

Posted: Updated:

Saturday's Scores

BI-DISTRICT
CLASS 5A Division I
Region I
   Coppell 31, Irving MacArthur 7
   DeSoto 62, Killeen Harker Heights 15
   Euless Trinity 24, Lewisville Marcus 6
Region II
   Mesquite Horn 56, Garland 35
Region III
   Clear Brook 28, Fort Bend Austin 24
   Fort Bend Travis 37, League City Clear Springs 35
   Katy Cinco Ranch 69, Houston Bellaire 13
Region IV
   Converse Judson 34, SA Churchill 20
   SA Northside O'Connor 42, SA Southwest 12

CLASS 5A Division II
Region I
   Abilene 34, EP Montwood 15
   Abilene Cooper 40, EP Americas 21
   Cedar Hill 35, Copperas Cove 28
   Colleyville Heritage 50, Lewisville Hebron 24
   Denton Ryan 31, Hurst Bell 28
Region II
   Longview 27, Garland Rowlett 6
Region III
   Cypress Ranch 42, Aldine Nimitz 36
   Fort Bend Bush 24, League City Clear Creek 10
   La Porte 29, Pasadena Memorial 21
   Manvel 49, Port Arthur Memorial 37
Region IV
   Del Rio 21, Edinburg Economedes 14
   Edinburg North 21, Eagle Pass 14

CLASS 4A Division I
Region III
   Nederland 21, Dayton 7
Region IV
   Gregory-Portland 66, Uvalde 27
   SA Brackenridge 25, SA Alamo Heights 24

CLASS 4A Division II
Region III
   Crosby 22, Beaumont Ozen 15
   Houston North Forest 41, Fort Bend Ridge Point 23
Region IV
   Kerrville Tivy 63, SA Jefferson 28

CLASS 3A Division I
Region I
   Andrews 49, Borger 28
Region II
   Paris 27, Kaufman 19
CLASS 3A Division II
Region I
   Perryton 28, Lubbock Estacado 19
Region IV
   Wharton 48, Yoakum 34

CLASS 2A Division I
Region IV
   Luling 39, Odem 7

CLASS 2A Division II
Region I
   Abernathy 25, Spearman 7
   Colorado City 20, Crane 0
Region IV
   Rogers 35, Hitchcock 21
CLASS 1A Division I
Region III
   Axtell 22, Iola 6
CLASS 1A Division II
Region II
   Wink 29, Miles 28, OT

SIX-MAN Division I
Region III
   Gordon 88, Zephyr 42

TAPPS 11 Man
Division I
   Argyle Liberty Christian 42, SA Antonian 17
   Dallas Bishop Lynch 42, Brownsville St. Joseph 2
   Houston St. Pius X 62, CC John Paul 6
Division II
   SA Christian 49, Houston Westbury Christian 36
   SA Holy Cross 61, Katy Pope John 28

TAPPS 6 Man
Division I
   Alpha Omega 74, Kerrville Our Lady of the Hills 51
   Boerne Geneva 70, Pasadena First Baptist 8
   Bulverde Bracken 60, Logos Prep 30
   Dallas Covenant 68, Austin Veritas 6
   New Braunfels Christian 55, Denton Calvary 8
   Rockwall Heritage 71, Midland Trinity 30
Division II
   Lake Jackson Brazosport 73, Longview Trinity 36
   Orange Community Christian 77, SA Castle Hills 43

 

Friday's Scores

BI-DISTRICT
CLASS 5A Division I
Region I
   EP El Dorado 34, Odessa Permian 33
   EP Franklin 34, San Angelo Central 14
   Mansfield 41, Killeen 21
   Southlake Carroll 65, Arlington Martin 7
Region II
   Allen 63, Richardson 14
   Austin Bowie 27, Round Rock 13
   Dallas Skyline 35, Plano 14
   Mesquite 50, Sachse 28
   Spring Westfield 77, Conroe 7
   The Woodlands 66, Klein Collins 42
Region III
   Alief Elsik 38, Cypress Falls 10
   Alief Taylor 28, Cypress Fairbanks 7
   Deer Park 24, Pearland 10
   Galena Park North Shore 48, Pasadena Dobie 7
   Houston Lamar 36, Katy Seven Lakes 33
Region IV
   Harlingen 41, McAllen Memorial 20
   Laredo Alexander 35, Donna 24
   Mission Sharyland 72, Laredo United 30
   SA East Central 35, SA Northside Clark 31
   SA Madison 37, SA Wagner 21
   Weslaco 28, Los Fresnos 24

CLASS 5A Division II
Region I
   Arlington 28, Keller Timber Creek 16
   Hewitt Midway 31, Midlothian 24
Region II
   A&M Consolidated 42, Klein 24
   Austin Westlake 33, Pflugerville Hendrickson 13
   Dallas Jesuit 45, McKinney Boyd 10
   Lufkin 35, Spring Dekaney 20
   Pflugerville 23, Lake Travis 20
   Plano West 42, Richardson Lake Highlands 35
   South Garland 31, Rockwall-Heath 27
Region III
   Fort Bend Dulles 42, Clute Brazoswood 34
   Houston Langham Creek 38, Aldine Eisenhower 21
Region IV
   Brownsville Memorial 21, Weslaco East 18
   Harlingen South 41, McAllen Rowe 21
   SA Northside Brandeis 66, CC King 14
   SA Roosevelt 41, New Braunfels 7
   Smithson Valley 21, SA Reagan 14

CLASS 4A Division I
Region I
   Aledo 45, Cleburne 7
   Crowley 34, Granbury 10
   Denton Guyer 42, Saginaw 14
   EP Andress 30, Del Valle 14
   Lubbock Monterey 38, Amarillo Palo Duro 16
Region II
   Dallas Samuell 35, Dallas Adamson 14
   Frisco 21, Dallas Highland Park 20
   Frisco Centennial 33, West Mesquite 25
   Red Oak 58, Corsicana 20
   Sherman 40, Texarkana Texas 23
   Tyler 77, Waxahachie 20
   Wylie 45, Mount Pleasant 21
Region III
   Angleton 48, Friendswood 41
   Dawson 28, Richmond Foster 14
   Georgetown 44, Magnolia West 18
   Houston Stratford 56, Houston Waltrip 14
   Humble Summer Creek 51, Vidor 27
   Pflugerville Connally 33, Montgomery 8
   Tomball 47, Houston Reagan 14
Region IV
   Buda Hays 60, SA Highlands 7
   CC Ray 36, Mission 30
   Leander 35, Austin LBJ 13
   SA Harlandale 35, Victoria East 26

CLASS 4A Division II
Region I
   Clint Horizon 62, EP Bowie 18
   EP Burges 47, Canutillo 28
   Hereford 34, Canyon Randall 31
   Waco 42, FW Wyatt 20
   WF Rider 44, FW Dunbar 26
   Wolfforth Frenship 45, Canyon 23
Region II
   Dallas Carter 19, Dallas Wilson 7
   Dallas Lincoln 17, Dallas South Oak Cliff 16
   Lucas Lovejoy 40, Hallsville 13
   Mesquite Poteet 50, Little Elm 14
   Whitehouse 42, Ennis 32
   Wylie East 70, Sulphur Springs 33
Region III
   Barbers Hill 31, Livingston 0
   Elgin 44, Brenham 30
   Fort Bend Marshall 56, Houston Sharpstown 12
   Manor 47, Huntsville 21
   Texas City 58, Rosenberg Lamar 17
Region IV
   Alice 31, Mercedes 15
   CC Calallen 27, Castroville Medina Valley 14
   Cedar Park Vista Ridge 82, Austin William Travis 0
   Edcouch-Elsa 35, CC Miller 3
   Port Lavaca Calhoun 48, Floresville 21
   SA Northside Brennan 42, Boerne Champion 24

CLASS 3A Division I
Region I
   Kennedale 68, Burkburnett 0
   Stephenville 56, Burnet 27
   Wylie 49, Clint Mountain View 21
Region II
   Gainesville 66, Frisco Lone Star 28
   Kilgore 42, Athens 7
Region III
   Carthage 30, Palestine 27
   Silsbee 54, Huffman Hargrave 21
   Stafford 42, Houston Yates 20
Region IV
   El Campo 35, La Grange 21
   Houston King 58, Hidalgo 41
   Ingleside 62, Carrizo Springs 0
   Somerset 49, Boerne 6

CLASS 3A Division II
Region I
   Gatesville 48, Alvarado 28
   Glen Rose 14, Brownwood 10
   Graham 44, Lake Worth 7
   Midland Greenwood 51, Clint 0
   Monahans 58, Pecos 7
   Shallowater 41, Dalhart 13
   Vernon 55, Springtown 28
Region II
   Argyle 45, Bridgeport 0
   Atlanta 72, Wills Point 32
   Dallas Madison 28, Bonham 13
   Henderson 48, Van 21
Region III
   Coldspring-Oakhurst 47, Bridge City 7
   Fairfield 21, Center 17
   Jasper 58, Groesbeck 28
   Lorena 36, Rockdale 22
   West Columbia 33, Houston Kashmere 6
   West Orange-Stark 57, Cleveland 0
Region IV
   Bellville 34, Cuero 13
   Geronimo Navarro 76, Pleasanton 49
   Orange Grove 49, Devine 0
   Port Isabel 40, Lyford 20
   Raymondville 52, La Feria 36
   Sinton 53, Lytle 16
   Wimberley 20, La Vernia 0

CLASS 2A Division I
Region I
   Bangs 27, Breckenridge 19
   Bushland 35, Brownfield 22
   Merkel 20, Comfort 0
   Muleshoe 47, Denver City 22
Region II
   Boyd 21, Farmersville 15
   Commerce 32, Whitesboro 13
   Daingerfield 58, Malakoff 0
   Eustace 28, Redwater 22
Region III
   Godley 37, Trinity 0
   Hearne 43, New Waverly 7
   White Oak 52, Anahuac 15
Region IV
   Edna 14, Lago Vista 13
   Hempstead 47, McGregor 14
   Marion 34, Aransas Pass 28

CLASS 2A Division II
Region I
   Sonora 35, Ballinger 10
Region II
   Cooper 44, Leonard 22
   Edgewood 75, Tom Bean 21
   Jacksboro 28, Blooming Grove 13
   Tolar 23, Holliday 20, OT
Region III
   Crawford 27, Corrigan-Camden 26, OT
   Garrison 36, Omaha Pewitt 0
Region IV
   Banquete 51, Dilley 18
   Blanco 47, Danbury 21
   Poth 62, Taft 26

CLASS 1A Division I
Region I
   Anson 35, Windthorst 28
   Panhandle 27, New Deal 26
   Quanah 41, Forsan 6
Region II
   Cayuga 28, San Saba 21, OT
   Hico 46, Kerens 0
   Valley View 35, Bowie 28
   Wolfe City 29, Collinsville 14
Region III
   Alto 35, Harleton 9
Region IV
   Ganado 55, Ben Bolt 35
   Ozona 41, Holland 21
   Thorndale 54, Brackett 22
   Three Rivers 68, Santa Maria 6

CLASS 1A Division II
Region I
   Bovina 21, Ralls 0
   Sudan 42, Crosbyton 14
Region II
   Iraan 35, Bronte 14
   Muenster 49, Cross Plains 0
Region III
   Bremond 47, Evadale 6
   Frost 28, Detroit 14
   Mount Enterprise 40, Lovelady 7
Region IV
   Rocksprings 35, La Pryor 21
   Runge 22, Granger 0

SIX-MAN Division I
Region I
   Borden County 60, Meadow 8
   Lenorah Grady 80, Ropesville Ropes 56
   Petersburg 61, Miami 38
Region II
   Ira 52, Crowell 43
   Rankin 78, Sterling City 30
   Throckmorton 64, Rotan 16
Region III
   Blum 58, Saint Jo 20
   Santa Anna 61, Lingleville 16
   Savoy 34, Walnut Springs 26
Region IV
   Abbott 66, Coolidge 0
   Laird Hill Leverett's Chapel 50, Apple Springs 44
   Oakwood 110, Ladonia Fannindel 65

SIX-MAN Division II
Region I
   Amherst 58, Lorenzo 0
   Follett 52, Groom 7
   Matador Motley County 86, Lefors 41
   New Home 67, Whitharral 22
Region II
   Balmorhea 66, Welch Dawson 30
   Grandfalls-Royalty 54, Loop 6
   Loraine 49, Blackwell 22
Region III
   Aspermont 51, Vernon Northside 6
   Jayton 77, Chillicothe 58
   Newcastle 94, Sidney 48
Region IV
   Cherokee 67, Blanket 54
   Jonesboro 116, Trinidad 80
   Milford 54, Cranfills Gap 6
   Richland Springs 68, Oglesby 0

TAPPS 11 Man
Division I
   Austin St. Michael 58, Dallas Bishop Dunne 28
   FW Nolan 41, EP Cathedral 8
   Houston St. Thomas 49, SA St. Anthony 0
   Plano Prestonwood 49, Tomball Concordia 7
Division II
   Dallas Christian 38, Arlington Grace Prep 6
   Dallas Parish Episcopal 73, Waco Reicher 42
   Fort Worth Christian 35, Tyler Grace Community 34, OT
   Houston Northland Christian 48, Austin Hyde Park 7
   Houston Second Baptist 58, Austin Regents 14
   Midland Christian 44, Bullard Brook Hill 3
Division III
   Colleyville Covenant 14, Muenster Sacred Heart 7
   Dallas First Baptist 45, Lubbock Christian 14
   Frisco Legacy Christian 42, Garland Christian 28
   FW Lake Country 21, Bryan Brazos Christian 14
   Hallettsville Sacred Heart 41, FW Calvary 7
   League City Bay Area 52, McKinney Christian 14
   Marble Falls Faith 46, Cypress Community Christian 21
   Shiner St. Paul 44, Temple Central Texas 6

TAPPS 6 Man
Division I
   Abilene Christian 72, Watauga Harvest 24
   Austin Hill Country 70, SA Winston 48
Division II
   EP Jesus Chapel def. McKinney Cornerstone Christian Academy, forfeit
   Fredericksburg Heritage 56, Alvin Living Stones 7
   Granbury Happy Hill 59, Lubbock Kingdom Prep 12
   Heath Fulton 70, SA Town East Christian 53
   Seguin Lifegate 83, Houston Texas Christian 8
   WF Notre Dame def. Plainview Christian, forfeit

 

Thursday's Scores

CLASS 5A Division I
Region I
Bi-District
   Arlington Bowie 49, Keller Central 3
Region II
Bi-District
   Round Rock Westwood 31, Del Valle 10

CLASS 5A Division II
Region I
Bi-District
   Arlington Lamar 37, Justin Northwest 30
Region III
Bi-District
   Houston Memorial 38, Houston Westside 14
   Katy 77, Houston Westbury 7
Region IV
Bi-District
   Cibolo Steele 49, Northside Marshall 17

CLASS 4A Division I
Region I
Bi-District
   Amarillo 57, Lubbock 14
   N. Richland Hills Birdville 55, Azle 45
Region II
Bi-District
   Dallas Kimball 38, Dallas Adams 13
Region IV
Bi-District
   CC Flour Bluff 49, Mission Memorial 37
   Leander Rouse 59, Austin McCallum 27

CLASS 4A Division II
Region I
Bi-District
   FW Southwest 7, Everman 0
   Lake Dallas 20, FW Boswell 0
Region II
Bi-District
   Lancaster 34, Jacksonville 2
   Prosper 26, Forney 14
Region III
Bi-District
   Rosenberg Terry 37, Baytown Goose Creek 35
Region IV
Bi-District
   Cedar Park 65, Austin Crockett 7

CLASS 3A Division I
Region I
Bi-District
   Princeton 28, Ferris 21
Region II
Bi-District
   Princeton 28, Ferris 21
Region III
Bi-District
   Taylor 17, Waco La Vega 14

CLASS 3A Division II
Region II
Bi-District
   Celina 58, Krum 27
   Gilmer 51, Canton 36
   Melissa 53, Dallas Roosevelt 29
   Quinlan Ford 33, Paris North Lamar 28
Region III
Bi-District
   Navasota 62, China Spring 16

CLASS 2A Division I
Region III
Bi-District
   Teague 38, Palmer 36
CLASS 2A Division II
Region I
Bi-District
   Canadian 49, Tulia 7
Region III
Bi-District
   Elysian Fields 67, Winona 54

CLASS 1A Division I
Region I
Bi-District
   Tahoka 43, Sunray 30
Region III
Bi-District
   Bosqueville 63, Colmesneil 41
   Pineland West Sabine 33, Timpson 20

CLASS 1A Division II
Region I
Bi-District
   Booker 32, Vega 6
   Wheeler 46, Claude 28
Region II
Bi-District
   Hamlin 40, Electra 13
Region III
Bi-District
   Overton 34, Wortham 7
Region IV
Bi-District
   Sabinal 61, Charlotte 6
   Woodsboro 50, Bartlett 20

SIX-MAN Division I
Region I
Bi-District
   Turkey Valley 54, Happy 8
Region II
Bi-District
   Water Valley 64, Garden City 18
Region IV
Bi-District
   Buckholts 66, Aquilla 60

SIX-MAN Division II
Region II
Bi-District
   Robert Lee 60, Trent 0
Region III
Bi-District
   Strawn 84, Woodson 58

Powered by WorldNow

KDFW FOX 4
400 N. Griffin Street
Dallas, Texas 75202

Main Station Directory:
(214) 720-4444
News Fax:
(214) 720-3263 or (214) 720-3333

Didn't find what you were looking for?
All content © Copyright 2000 - 2014 Fox Television Stations, Inc. and Worldnow. All Rights Reserved.
Privacy Policy | New Terms of Service What's new | Ad Choices